feedback

Preikestolen (Norwegia)

Preikestolen (Norwegia)

2 950,00 

Termin wyjazdu:
18 – 22 sierpnia

Opis

Termin wyjazdu: 18 – 22 sierpnia 2019.

Ilość miejsc: 15

Forma wyjazdu: trekking górski

Koszt wyjazdu: 2950 zł

 

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy z bagażem rejestrowym na trasie Gdańsk – Stavanger – Gdańsk
 • Transport na miejscu promami i komunikacją;
 • Opiekę przewodnika trasy;
 • Ubezpieczenie NNW;
 • 1 nocleg na polu namiotowym we Florli (prysznic, obiadokolacja, śniadanie);
 • Relaks w bani;
 • Wycieczka kajakami po wodach fiordu;
 • Prezent niespodzianka;
 • Kupon na 10% rabatu na zakupy w sklepie http://www.alpinbike.pl
 • Kupon na 10% rabatu na zakupy oraz serwis rowerowy https://www.facebook.com/rowerownianawawrze

 

Cena nie zawiera

 • kosztów wyżywienia poza wspomnianym powyżej;
 • kosztów dodatkowych atrakcji;
 • nie zapewniamy namiotów.

 

Opis wyjazdu

Naszą przygodę z Norwegią zaczniemy od absolutnego „must see” czyli Kjerag i Preikestolen, położonych na dwóch krańcach Lysefjordu –  najpiękniejszego fiordu w pobliżu Stavanger. Zdjęcia skalnej ambony wznoszącej się ponad 600 m n.p.m. i wielkiego głazu zaklinowanego pomiędzy ścianami klifu widzieliśmy wszyscy na zdjęciach dosłownie setki razy, ale rzeczywistość przerasta zdolności nawet najlepszych fotografów i gdy staniecie na szczycie to ze 100% satysfakcją stwierdzicie, że to są właśnie widoki po które przyjechaliście!

Dzień 1

Spotykamy się w dniu 18 sierpnia o godzinie 4.30 na lotnisku w Gdańsku. Wylot mamy o godzinie 06.10. Na miejscu w Stavanger będziemy ok godziny 7:55. Z lotniska udamy się w kierunku portu w Stavanger. Tu zaokrętujemy się na prom to Tau. Prom płynie około godziny. Z Tau mamy jeszcze 25 km do wyjścia na szlak na Preikestolen które pokonamy autobusem. Nim ruszymy na szlak zatrzymamy się jeszcze w schronisku gdzie coś przekąsimy i nabierzemy sił na dalsza drogę.

Ruszamy na słynną półkę skalną ! 🙂

Majestatyczna skalna ambona i znakomity punkt widokowy na wspaniały Lysefjorden. Naszą przygodę z Norwegią rozpoczniemy od pieszej wędrówki na Preikestolen. By dotrzeć na Preikestolen do przejścia mamy 3,8 km w jedną stronę, startujemy z wysokości 270 metrów i wspinamy się na wysokość 604 metrów. Szlak oznaczony został jako szlak o średnim stopniu trudności – po drodze do pokonania mamy dwa dość strome wzniesienia, ale nie stanowią one większego problemu nawet dla dzieci. Pierwsze półtora kilometra trasy nie jest zbyt trudne. Nawet dla osoby, która nie chodziła po górach, wspinaczka na tym odcinku nie będzie stanowiła problemu. Kolejne pół kilometra to dość ostre podejście po kamieniach. W zasadzie jest to jedyne miejsce, które może nam sprawić trudność, ale nie na tyle, aby zrezygnować z wyprawy. Co kilkaset metrów są tabliczki informujące, w którym miejscu się znajdujemy, punkty widokowe oraz ławeczki, na których można odpocząć.

Idziemy szlakiem ułożonym przez Szerpów wprost z Nepalu. Norwegowie zatrudnili 40 osób, aby odremontowali całą trasę biegnącą na Preikestolen. W pocie czoła rozłupują wielkie głazy i układają z nich niekończące się kamienne schody. Trzeba przyznać, że są to niebywale silne chłopiska, zwłaszcza patrząc na ich niewielką posturę.

Po dotarciu na miejsce rozbijemy namiotu i tu spędzimy pierwszą naszą Norweską noc. Będzie to doświadczenie które dostarczy Wam wspaniałych emocji i zapamiętacie je bardzo długo:-) Mało kto planuje spanie na górze z namiotem, dzięki czemu we względnym spokoju możemy podziwiać kolejne widoki, które odsłaniają przed nami norweskie fiordy.

Dzień 2

Po nocy spędzonej w górach, zjemy śniadanie i ruszymy górskim szlakiem w kierunku osady Bratelli, skąd potem dostaniemy się promem do Froli – trasa nie jest długa, bo ma około 10km. Jest jednak wymagająca, ponieważ ma sporo podejść. Mniej więcej kilometr od Preikestolen szlak się rozgałęzia – można stąd wrócić na parking Preikestolenhytta lub udać się mniej uczęszczaną ścieżką w kierunku Lysebotn. Szlak prowadzi wzdłuż fiordu aż do jego końca – my dojdziemy tylko do Bratteli, tam odpoczniemy i z samego rana złapiemy prom do Flori.

Droga z szerokiego, kamienistego traktu zmienia się w wątłą ścieżkę pomiędzy drzewami Początkowo idziemy ostro w dół, stopniowo zagłębiając się w las. Po około godzinie zatrzymamy się przy wodospadzie (polecam kąpiel). Dalej będzie już wędrówka w gorę z pięknymi widokami na fiord i okalające nas szczyty. W godzinach popołudniowych dotrzemy do Bratelli. Tutaj przenocujemy. W Wiosce znajduje się osobliwa galeria obrazów 🙂

 

Dzień 3

Ładujemy akumulatory!!!

Promem dopłyniemy do Flori. Tu rozbijemy się na polu namiotowym i będzie to dla nas dzień relaksu. Zjemy lokalny obiad. Udamy się na kilkugodzinne zwiedzanie fiordu z perspektywy kajaka, nie często jest taka okazja:-)

A wieczorem zrelaksujemy się w bani z podgrzewaną wodą.:-)

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy w drogę w kierunku Kjeragu. Kjerag to góra, obok której znajduje się najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny kamień Norwegii – Kjeragbolten. Spory kamień zaklinowany pomiędzy dwoma skalnymi ścianami owiany wieloma mrożącymi krew w żyłach opowieściami. Najpierw będziemy wspinać się po chyba najdłuższych schodach na świecie liczących 4444 stopnie. Powstały one przy budowie nieczynnej już elektrowni wodnej.  Dalej już tylko góry i góry:-) Będziemy szli w większej części szczytem fiordu gdzie widoki przypominają te z księżyca 🙂

Kjeragbolten to całkiem sporej wielkości kamień. Ma on ok. 5 m3 objętości i wisi na poziomie 984 m. n.p.m. To jedna z najsłynniejszych atrakcji Norwegii. Zwykli turyści pragną zrobić sobie tu zdjęcie, a base jump’erzy (osoby skaczące z wysokości ze spadochronem) zaraz obok oddają skoki. Podchodzimy coraz bliżej i wygląda jeszcze ciekawiej. Co chwilę ktoś z lewej strony wchodzi na niego, pozuje do zdjęcia i zwalnia miejsce dla kolejnej osoby. Jak na niego wejść?

UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO!!! Każdy indywidualnie musi podjąć decyzję o tym, czy chce spróbować wejść na Kjeragbolten czy jednak jest to zdecydowanie poza jego strefą komfortu, bo oczywiście istnieje realne ryzyko upadku w 1000 metrową przepaść. Pamiętajcie, że dla “super” zdjęcia nie warto zbytnio ryzykować i tylko Wy sami odpowiadacie za swoje czyny.

Tego dnia znowu rozbijemy namioty tym razem w pobliżu reataurecji wiszącej nad fiordem lub w pobliżu osady Lysebotn.

 

Dzień 5 (ostatni)

To będzie już koniec naszej norweskiej przygody. Rano wyruszymy promem z Lysebotn do Stavanger i po krótkich zakupach ruszymy na lotnisko i do Gdańska.

 

Zapraszamy!

Informacje organizacyjne

Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc ale nie dłużej jak  do 1 sierpnia!

Ilość miejsc jest ograniczona do 15!

Minimalna wielkość grupy, aby wyjazd się odbył to 10 osób!

Wyjazd potwierdzamy do 2 sierpnia. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

W zgłoszeniu prosimy o podanie: Imienia i nazwiska osób zgłaszanych, numeru tel do kontaktu, termin i nazwę wyjazdu na który Państwo się zgłaszają.

Po otrzymaniu e maila odsyłamy informację o posiadanych miejscach na wyjazd i wstępnej rezerwacji.
Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata za wyjazd zł do 2 dni od wysłania zgłoszenia na konto:
W przelewie podajemy imię nazwisko uczestnika oraz dopisek z datą i nazwą wyjazdu.
W przypadku nieotrzymania wpłaty w terminie 2 dni od zgłoszenia rezerwacja wygasa.

Każdy zgłaszający się uczestnik podpisuje regulamin i jest proszony o odesłanie skanu.

Rezygnacja z wyjazdu

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 2 sierpnia, uczestnik ponosi koszt 100% ceny.

​Co i jak pakujemy

PASZPORT – paszport musi być ważny minimum 3 miesiące od daty naszego powrotu, lub dowód osobisty.

Na terenie Norwegii obowiązuje waluta narodowa o nazwie Korona Norweska (NOK). Sugerujemy wymienić walutę na wyjazd w Polsce.

Pakujemy się w plecak! Zabieramy śpiwór, karimatę oraz namiot. Mamy przewidziane 3 noce w górach pod namiotem i jedną na polu biwakowym. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w coś do gotowania typu menażka, kuchenka gazowa, kubek. I oczywiście produkty spożywcze. Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, dobre wygodne buty do wędrówek górskich (trekkingowe), jakieś okrycie głowy chroniące przed słońcem, latarkę, termos na herbatę lub kawę, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia i rzeczy osobiste, balsam z filtrem przeciwsłonecznym, okulary słoneczne.

 

Osobom rozpoczynającym przygodę z trekkingiem górskim polecamy nabyć w sklepach sportowych „stuptuty” (ochraniacze na nogi), koszt jest niewielki – już od 50 zł – natomiast doskonale chronią buty, spodnie przed przemoczeniem, kijki trekkingowe oraz ręczniki szybkoschnące.

Na wyjazd należy zabrać jedzenie (w Norwegii jest b.drogie), picie oraz jakieś przekąski regeneracyjne (np. batoniki, czekoladę, kabanosy). Na trasie nie ma sklepów.

​Trasa jest urozmaicona pod względem trudności ale każdy kto chodzi po górach da sobie radę. W górach chodzimy z plecakami i namiotami!!! Dlatego sugerujemy spakować się kompaktowo.

ZAPRASZAMY!

 

Opinie

Aktualnie brak opinii… może wyślesz nam pierwszą? 🙂

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało do nas pisz na poniższy adres e-mail:

kontakt@aktywna-warszawa.com.pl

Zapraszamy również do skorzystania z
formularza kontaktowego.