feedback

Odessa – Lazurowe Wybrzeże Wschodu

Odessa – Lazurowe Wybrzeże Wschodu

1 650,00 

Termin wyjazdu:
30 kwietnia – 03 maja

Opis

Forma wyjazdu: wycieczka rowerowa
Termin wyjazdu 30 kwiecień – 3 maj 2020
Ilość miejsc : 17
Koszt wyjazdu: zgłoszenia do 30 stycznia 2020 – 1650 zł, zgłoszenia po 30 stycznia 2020 – 1850 zł

Odessa – Lazurowe Wybrzeże Wschodu

Zawsze ciągnęło mnie na wschód. Bliski nam, a jakże daleki. Na swój sposób egzotyczny i nieznany. Może dlatego, że tak bardzo chcemy uciec od Rosji i wszystkiego co z nią związane, że w naszej świadomości wszystko co na wschód od Bugu to ruskie, niebezpieczne i biedne… Ale tak nie jest. Owszem często jest biednie, ale za to serdecznie, ciepło, blisko miasta z fascynującymi widokami, zabytkami i kulturą… Podobnie jak 200 lat temu, gdy z rozkazu carycy Katarzyny, Odessa przyciągała osadników z całej Europy, tak współcześnie jest popularnym celem podróży.
Niektórzy mówią nawet, że jest to Lazurowe Wybrzeże Wschodu. Czy przesadzają? Piękne plaże, gorący ciepły klimat, gościnność ukraińska i fantastyczny klimat wieczornego miasta. Mająca nieco ponad milion mieszkańców Odessa, jest w tej  chwili trzecim co do wielkości miastem Ukrainy i jednym z najważniejszych w kraju. Ma zupełnie inny charakter niż Lwów a, także jest odmienna niż Kijów. Miasto posiada bardzo krótką historię, bo zostało założone dopiero w 1794 roku, decyzją carycy Katarzyny Wielkiej. W związku, z czym nie ma tu zabytków starszych niż 200 lat. Nie oznacza to, że Odessa nie ma czym się chwalić. Wręcz przeciwnie – XIX wieczna zabudowa jest naprawdę piękna, zaułki i ulice robią naprawdę wielkie wrażenie i są bardzo klimatyczne. Stąd blisko mamy do Mołdawii i grzechem by było chociaż na chwilę nie postawić tam swojej stopy:-) A czemu Mołdawia? Dam Wam trzy powody 😉
Mołdawianie to najmilsi ludzie na świecie. Pracowici, bardzo otwarci, odcinający się od radzieckiej przeszłości i z mozołem budujący własną tożsamość.
Wino. Prawdziwy skarb Mołdawii. Mołdawskich win i szampanów nie powstydziłyby się najlepsze winnice Francji, ale tutaj kosztują ułamek francuskich cen (choć są produkowane dokładnie tymi samymi metodami i zgarniają pierwsze nagrody w światowych konkursach).
Tu zjecie prawdziwe, naturalne zdrowe i pyszne jedzenie. Trochę swojskie, a trochę egzotyczne. Mołdawianie lubią i umieją ucztować.
Zatem kochani ruszamy na wyprawę jak zawsze pełną emocji i zmysłów:-)

Dzień 1

Dzień pierwszy: 30.04.2020

Spotykamy się o godzinie 10.00 na lotnisku Okęcie. Wylot mamy samolotem Lotu o godzinie 11.20. W Odessie lądujemy ok 14.05.
Po przylocie udajemy się do hotelu w celu zakwaterowania, tu też będą czekały na nas rowery. Po zakwaterowaniu ruszamy na zwiedzanie miasta pieszo lub rowerami.
Tego dnia zobaczymy min:

 • Słynny targ Priwoz, będący legendą i jedną z większych atrakcji miasta. Powstał na początku XIXw,
 • Schody Potiomkinowskie wraz z pomnikiem księcia Richelieu będące symbolem miasta, powstałe w latach 1825-1841. Różnica poziomów między najwyższym i najniższym stopniem wynosi 27 m, cała długość schodów to aż 142 m! Co ciekawe mimo, że schody, (patrząc z góry) wydają się, równe szerokością na całej długości, to jednak są prawie dwukrotnie szersze u podstawy.
 • Port wraz z przylegającymi bulwarami z pałacem Woronowców.
 • Zobaczymy też Dom z jedna ścianą – znany jako „dom wiedźmy” lub „płaski dom”. Z pozoru zwykła kamienica, jednak gdy staniemy pod pewnym kontem, wydaje się, że nie posiada bocznych ścian i tylnej.
 • Pałac Żeglarzy – jeden z najpiękniejszych zabytków architektury w Odessie.
 • Hotel Londyński z 1828r z fantastycznym holem głównym z kolumnami jońskimi z czerwonego marmuru, złotymi rzeźbieniami, rzeźbami i kryształowymi żyrandolami, które pozwalają poczuć klimat dawnego bogactwa Odessy.
 • Operę Odesską z 1887 r. Jest to druga pod względem ilości miejsc opera na świecie z fantastyczną akustyką.
 • Katakumby – jest to sieć podziemnych tuneli powstałych głównie w wyniku wydobycia wapienia. Łączna długość tych tuneli i jaskiń to około 2500 km!
 • Hotel i hala targowa Pasaż z 1898 r. Wyjątkowe miejsce dla miłośników architektury. Liczne zdobienia robią piorunujące wrażenie. Resztę dnia i wieczoru spędzimy na delektowaniu się morzem i urokami miasta 😉

 

Dzień 2

Dzień drugi: 01.05.2020

Po śniadaniu kolejką udamy się w kierunku Twierdzy Akerman. Doskonale znamy ją z Pana Wołodyjowskiego. Dopiero po zobaczeniu twierdzy na własne oczy zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie miały słowa Azji wypowiedziane do Basi: „ Słowo, wasza miłość, rzeknij, a ja waszej miłości Akerman pod nogi położę…”
W drogę powrotną ruszymy na rowerach:-) Jadąc do Twierdzy zwiedzimy Centrum Kultury Wina. Jest to cały kompleks, na który składają się uprawy winogron, 200 letnie piwnice do przechowywania wina. Ciekawa jest historia tego miejsca założonego przez osadników ze Szwajcarii. W 1822 roku grupa szwajcarów ruszyła na te tereny by kontynuować tradycję wyrobu wina znanego tu od starożytności. Przejęli po dotarciu tu starą turecką winnicę i uprawiali winorośl, aż do wybuchu II Wojny Światowej. Obecnie tradycje te kultywują odesscy gruzini. Zwiedzimy to miejsce oraz skosztujemy wina. Niedaleko jest też miejsce gdzie będzie można zakupić wspaniałe sery 😉
Jeżeli pogoda pozwoli zatrzymamy się popluskać w morzu;-)

Dzień 3

Dzień trzeci: 02.05.2020

Mołdawia!
Wstaniemy rano i ruszymy z naszymi rowerami do elektryczki, która dowiezie nas do Białogrodu, skąd dalej ruszymy rowerami w kierunku Mołdawii. Naszym celem będzie Et Cetera – winnica dwóch braci. Jest to niewielka winnica założona przez Igora i Alexa Luchianov. Bracia 13 lat pływali na statkach rejsowych, a winiarstwa nauczyli się z książek. W USA podjęli decyzję, że spróbują. Jak na samouków, osiągają spektakularne efekty. Rocznie korkują 150 tys. butelek win wyłącznie z własnych winogron. Mogliby rozszerzać działalność, ale wybierają jakość. Zależy im na tym, żeby Mołdawia się rozwijała, więc swoich gości odsyłają do zobaczenia też innych winnic. Trzeba spróbować tutejszych win spumante (bardziej znanych jako prosecco) i tzw. placinty panny młodej (kiedyś mołdawska tradycja nakazywała, by panna młoda przed ślubem zrobiła placintę – mołdawski placek z pszennej mąki z nadzieniem).
W drodze powrotnej do Odessy zatrzymamy się na parę chwil w Dolno-dniestrzańskim Parku Narodowym. W zależności od czasu jakim będziemy dysponować postaramy się zobaczyć jedną z dwóch (a może uda się obie) trasy ekologiczne:
Cesarstwo ptaków – ścieżka ta wiedzie do ujścia Dniestru przez obszary licznego występowania wielu gatunków ptaków.
Ścieżka Dziadka Jewseja – ścieżka ta liczy około 5km, po stromych zboczach ujścia Dniestru. Towarzyszyć nam będą całe kolonie kormoranów, a u samego ujścia rzeki zobaczyć można kolonie pelikanów.

 

Dzień 4

Dzień czwarty: 03.05.2020

Tego dnia z Odessy wylatujemy o godzinie 18.05.
Po śniadaniu oddamy się lenistwu nad morzem oraz zakupowemu szaleństwu;-)
W przypadku gorszej pogody zabierzemy Was na zwiedzanie pozostałych obiektów w mieście:

 • Sobór Przemienienia Pańskiego z 1808 r.
 • Kościół św Pawła z 1897 r.
 • Bulwar Żwanieckiego z pałacami Szacha, Potockich czy Tołstoja.

Powrót do Warszawy około godziny 19.00

Informacje organizacyjne

W cenie:

 • bilet lotniczy Warszawa – Odessa – Warszawa. Lecimy LOTem. Bilet wraz z bagażem podręcznym i bagażem rejestrowym.
 • bilety kolejowe,
 • rowery na miejscu,
 • 3 noclegi w pensjonatach/hotelach,
 • degustacja w winiarni,
 • 3 śniadania,
 • ubezpieczenie,
 • opiekę przewodnika grupy, wsparcie serwisowe roweru,
 • składka na TFG,
 • prezent niespodzianka.

Cena nie zawiera:

 • dodatkowych posiłków (koszt obfitego wyżywienia na jeden dzień lub zakupów to równowartość około 30-50 zł);
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych;
 • innych rzeczy nieujętych w ofercie.

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 700 zł do 5 dni od wysłania zgłoszenia.
Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez organizatora koszt na ten czas. Zazwyczaj równowartość biletów lotniczych. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 70% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Proszę o podanie imion i nazwisk zgłaszanych osób. Proszę też o przesłanie numeru paszportu, daty urodzenia.

Opinie

Aktualnie brak opinii – może wyślesz nam swoją? 🙂

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało do nas pisz na poniższy adres e-mail:

kontakt@aktywna-warszawa.com.pl

Zapraszamy również do skorzystania z
formularza kontaktowego.