feedback

Jedwabny Szlak – Kazachstan i Kirgistan

Jedwabny Szlak – Kazachstan i Kirgistan

4 450,00 

Termin wyjazdu:
31 lipca – 15 sierpnia

Opis

Forma wyjazdu: trekking, rower, wyprawa
Termin wyjazdu 31 lipiec – 15 sierpień 2020
Ilość miejsc : 17
Koszt wyjazdu: zgłoszenia do 20 stycznia 2020 – 4450 zł, zgłoszenia po 20 stycznia 2020 – 4800 zł

Jedwabny Szlak

Pamiętam jak dziś scenę, gdy w niedzielne południe jako nastolatek 12-sto może 13-sto letni siedziałem przed kineskopowym telewizorem i przerzucałem kanały w poszukiwaniu czegoś ciekawego. A wybór w przeciwieństwie do obecnej chwili był ogromny. Do dyspozycji były całe dwa kanały. Trafiłem na program podróżniczy. Zaciekawił mnie nie tyle z powodu tematyki (to w miarę oglądania mnie zafascynowało), co z uwagi na fajne samochody terenowe. Land Rower jadący po górach i brodzący przez rzekę rozpalał wyobraźnię nastolatka… Ale nie o auta tu chodzi, a Jedwabny Szlak. Chyba każdy o nim słyszał? Wow, jakie to zrobiło na mnie wrażenie skoro przez następne 30 lat za każdym razem, gdy słyszę o Jedwabnym Szlaku moje serce mocniej bije… Kiedyś marzyłem razem, by postawić stopę chociaż na chwilę na słynnym Jedwabnym Szlaku. Kochani, czas zrealizować nasze marzenia! Życie to My i czas na Jedwabny Szlak! On na nas czeka!
Zabieramy Was w fascynującą podroż do Kazachstanu i Kirgistanu. Naszą podróż rozpoczniemy w nowoczesnej stolicy Kazachstanu Nur Sułtan. Tu troszkę pokręcimy się i pooglądamy „zachód” w Kazachskim wykonaniu. Jako, że ruszamy w podroż Jedwabnym Szlakiem, aby szybko poczuć oraz zintegrować się z tutejszym klimatem, cieleśnie i duchowo być obecnym Tu i Teraz, ruszymy niczym kupcy w karawanie przed siebie pociągiem do Ałmaty.
Podróż kazachska koleją to podroż w inny wymiar świadomości i odczuć. Po pociągu kursują kupcy oferujący nam wszystko co potrzebne do podroży i nie tylko, napoje, jedzenie, biżuterię, a nawet ubrania. Gdy stajemy na półgodzinny postój w jakiejś miejscowości mamy okazję rozprostować nogi i stać się częścią panującego wkoło targu z całym jego klimatem i urokiem. Może kupimy na dalszą drogę jakiegoś melona, arbuza a może lepioszkę? W samym pociągu kwitnie życie towarzyskie.Szybko poznamy ciekawych ludzi, którzy zaproszą nas do gry w karty lub szachy, pożyczą gazetę albo uraczą nalewką. Są bardzo otwarci, przyjaźni i chętni do rozmów.
W historycznych miastach poczujemy klimat orientu, tajemniczości i egzotyki z unoszącym się duchem historii Azji centralnej. Będzie to podroż pełna zmysłów, emocji gdzie każdy nasz zmysł tj. zapach, wzrok, smak, emocje będzie chłonąć wszystko co napotka. Zobaczymy słynne targi pełne różności z mozaiką pięknych kolorów, zapachów, gwaru przekrzykujących się kupców. Z ogromną ilością przypraw, o których ilości, smaku czy aromacie nawet nie śniliśmy, pięknych kolorowych owocach. Zakosztujemy się w lokalnych potrawach. Zjemy Beshbarmak, czyli w dosłownym tłumaczeniu pięć palców. To narodowe danie Kazachów (i Kirgizów). Tradycyjnie jest konsumowane bez użycia sztućców – stąd nazwa. Łagman to z kolei lekko ostra, gęsta i niesamowicie aromatyczna zupa z grubymi, swojskimi kluskami i inne dania. Kazachstan to też ludy pasterskie, a więc i JURTY. Po całym dniu jazdy, gdy będzie czas na nocleg i nabranie sił, poznamy gościnność Kazachów. Będzie okazja z nimi porozmawiać i spędzić noc w gościnnej Jurcie. Jak w każdej podroży będą fantastyczne widoki, piękne ciągnące się po horyzont stepy z galopującymi końmi.
Fantastyczne piaszczyste ruchome wydmy w Parku Narodowym Ałtynemel. Samotna góra piasku, surrealistycznie wznosząca się ponad płaskimi stepami Południowo-Wschodniego Kazachstanu, słynie nie tylko ze związanych z nią legend, ale przede wszystkim z… wydawanych przez nią dźwięków, od których nosi przydomek śpiewającej wydmy. W parku podziwiać można również wulkaniczne góry oraz tysiącletnie pochówki władców ludu Saka, starożytnego plemienia nomadów.
Kanion Szaryński pełny zapierających dech w piersiach skalnych form, jest to 154-kilometrowy kanion wydrążony przez rzekę o takiej samej nazwie i jest porównywany z tym w stanach. Jego pionowe skalne ściany sprawiają, że ukazuje się oczom turystów, dopiero gdy ci znajdą się tuż nad jego krawędzią. Najbardziej uczęszczanym i imponującym odcinkiem kanionu jest tzw. Dolina Zamków pełna skalnych formacji przypominających baszty średniowiecznego grodu.
Dotrzemy nad słynne jezioro Kajyngdy powstałe zaledwie około 100 lat temu w wyniku trzęsienia ziemi. Wówczas woda zalała lad w górskiej dolinie. Zadziwiające w tej historii jest to, że las nadal stoi w jeziorze… Do jeziora dotrzemy zapewne konno 😉
Każdy z nas słyszał o Morzu Martwym, jego zasoleniu i właściwościach leczniczych. Jezioro Tuzkol jest takim Kazachskim Morzem Martwym. Jadąc nad jezioro będziemy przemieszczać się po pięknie pofałdowanych wzniesieniach w złocistych kolorach z fantastycznymi widokami. Przed sobą będziemy mieli słynne góry Tien Szanu, będące bramą Jedwabnego Szlaku do Chin. Kąpiel w jeziorze ma właściwości lecznicze, a nakładane na skórę maseczki z tutejszego błotka mają właściwości jak te z Morza Martwego.
Gdy autokarem opuścimy Kazachstan i dotrzemy do Karakolu w Kirgistanie, udamy się w stronę doliny Altyn Araschan i jeziora Ala Kul. To będzie rowerowo-trekkingowa część naszej przygody. Dolina Altyn Arashan położona na wysokości 2800 , n.p.m. słynie z gorących źródeł. Jest niezwykle malownicza. Tu udamy się na trekking nad jezioro Ala Kul Lake.
Jeti-Oguz czyli słynne czerwone skały. Naszym oczom ukaże się coś, czego żadne zdjęcie nigdy nie odda. Krwawo czerwone skały i potęga gór. Jeti-Oguz po kirgisku oznacza siedem byków i wiąże się to z legendą…
Dawno temu pewien kirgiski Chan poszedł do mędrca, aby ten poradził mu, co zrobić, by zemścić się na rywalu, który uwiódł mu żonę. Mędrzec poradził zabić żonę i podarować ją rywalowi. Jeżeli ma ją mieć, to martwą, a nie żywą. Na przyjęciu pogrzebowym Chan usiadł koło ciała zabitej żony i wbił w jej serce sztylet. Na uroczystość zarżnięto siedem byków. Krew tryskająca z serca młodej żony spłynęła wraz z krwią zabitych byków w dół wąwozu. Byki przemieniły się w skały.
Autokarem dotrzemy w okolice jeziora Songkol i znowu przeskoczymy na rowery. Rowerami pokonamy malowniczą przełęcz Moldo Aschu na wysokości 3346m n.p.m. i zjedziemy bajeczną drogą wijącą się serpentynami w równie piękną dolinę.
Biszek stolica Kirgistanu, to tu jeżeli dopisze nam szczeście zobaczymy bardzo widowiskowe zawody Finał w Kok-boru (Buzkaszi). Jest to chyba najbardziej widowiskowa dyscyplina sportowa jaką kiedykolwiek miałem okazję zobaczyć.
Przybliżona trasa autokarowo-rowerowa w Kazachstanie:
https://goo.gl/maps/unR5xuPCjLyCX5tPA
Przybliżona trasa autokarowo-rowerowo-trekingowa w Kirgistanie:
https://goo.gl/maps/6ZJ9dqxTiXeq5WhM8

Nigdzie indziej nie zaznacie takiego spokoju i ciszy jak właśnie tam.

AHOJ PRZYGODO!

 

Dzień 1

Dzień pierwszy: 31.07.2020

 • godzina 20.30 zbiórka w hai odlotów na lotnisku Okęcie. Wylot godzina 23.00

Dzień 2

Dzień drugi: 

 • lądujemy w Nur sultan o 7.45 czasu lokalnego. Niestety nie ma jeszcze aktualnego rozkładu jazdy pociągów na Nur Sultan – Ałmata. Wobec powyższego nasz pobyt w nur Sultan będzie dostosowany do kursowania pociągów.

Dzień 3

Dzień trzeci: 

 • po dotarciu do Astany ładujemy się w autobus i ruszamy w stronę Parku Narodowego Ałtynemel. Zwiedzamy część parku po czym ruszamy autokarem na nasz nocleg nad rzeką Ile. Tego dnia pokonamy autokarem ok 400km.

Dzień 4

Dzień czwarty (rower): 

 • Park Narodowy Kanionu Szyryńskiego. Tego dnia zobaczymy jego najpiękniejszą część. Nocleg w zależności od Waszych preferencji spędzimy nad rzeką w kanionie lub we wsi.
  Do pokonania będzie ok 70km. Suma podjazdów 958m, suma zjazdów 602m.

https://goo.gl/maps/bhAyPKeFP1WjauuY9

Dzień 5

Dzień piąty (rower): 

 • naszym celem jest słone jezioro Tuzkol. Trasa będzie liczyła 80km, suma podjazdów wynosić będzie 1080m , zjazdów 425m.

https://goo.gl/maps/K4zygjaFm38R3Y2r5

​Dzień 6

Dzień szósty (autobus/trekking): 

 • tego dnia ruszymy autobusem w stronę jeziora Kajyngdy. Po dotarciu ruszymy konno lub pieszo w stronę jeziora Kajyngdy. Tu spędzimy nocleg.

https://goo.gl/maps/ePnnFNh5ESvRBtgY7

https://goo.gl/maps/abz2QjbvYbDUVzfw8 (odcinek 10km, podjazdy, podejście 420m)

​Dzień 7

Dzień siódmy (autobus/trekking): 

 • tego dnia udajemy się autobusem do Kirgistanu. Docieramy do miejscowości Przewolsk. Ruszamy w stronę jeziora Ala Kul. Jest to odcinek trekingowy. Nocleg spędzimy w górach w namiotach.

https://goo.gl/maps/91SpzTEeAsnehKBVA

https://goo.gl/maps/aYsfr4AzEWspSBWq8

​Dzień 8

Dzień ósmy (trekking):

 • zejście z gór, odpoczynek.

​Dzień 9

Dzień dziewiąty (autobus/trekking): 

 • tego dnia dotrzemy do jeziora Songkol. Po drodze zatrzymamy się zobaczyć Jeti-Oguz czyli słynne czerwone skały.

https://goo.gl/maps/LdgtLiJg8fsar8J88

​Dzień 10

Dzień dziesiąty (rower): 

 • przełęcz Moldo Aschu na wysokości 3346m n.p.m. i zjedziemy bajeczną drogą wijącą się serpentynami w równie piękną dolinę. Odcinek rowerowy 65km. Suma podjazdów 420m, suma zjazdów 1734m.

https://goo.gl/maps/ZmgsKncJoNFwJDcRA

​Dzień 11

Dzień jedenast (autobus): 

 • ruszamy do Biszeku. Po drodze zatrzymamy się w Buranie zobaczyć zabytkową wierzę z IXw.
  Noc spedzimy w Biszeku w hotelu.

https://goo.gl/maps/SvTsuVBgytkZBLwA6

​Dzień 12

Dzień dwunasty (autobus/trekking): 

 • Ałmata. Noc spędzimy w Ałmacie. Tutaj pokręcimy się po mieście oraz zrobimy wypad do Tałgaru (kiedyś było to bardzo ważne miasto na Jedwabnym Szlaku. Trasa ok 60 km.

https://goo.gl/maps/84XvaS3pUU4wrv6W9

https://goo.gl/maps/nqZGndPpvbR89m7o6

​Dzień 13

Dzień trzynasty (rower): 

 • Park Narodowy Ile Alatau . Trasa około 60km.

https://goo.gl/maps/SSFas5c2mAYidEJ37

​Dzień 14

Dzień czternasty: 

 • ruszamy pociągiem do Nur Sultan. W zależności od rozkładu jazdy pociągów spędzimy trochę czasu w mieście.

​Dzień 15

Dzień piętnasty (autobus/trekking): 

 • wylot do Warszawy.

 

Uwaga z uwagi na rozkład jazdy pociągów plan nasz może ulec zmianom.
Ostateczny rozkład pociągów a co za tym idzie plan wyjazdu będzie znany 35 dni przed wyjazdem.

 

Informacje organizacyjne

Trasa do pokonania rowerem będzie łącznie liczyła około 700 km. Dzienne odcinki mają od 70 do 95km.
Całą drogę towarzyszy nam bus który jest do naszej dyspozycji i którym pokonamy znaczną część planowanej trasy.
Noclegi (po za 4-ma) spędzamy w namiotach oraz jurtach. Uwaga! Namioty i śpiwory będziemy zbierać wcześniej i zabierzemy wszystkie w dodatkowym bagażu.
Aby móc podróżować po Kazachstanie i Kirgistanie obywatele RP nie muszą posiadać wizy (pobyty do 60 dni). Należy mieć ze sobą paszport ważny min. 6 miesięcy przed dniem przylotu.
Nie ma obowiązkowych szczepień.
Na wyprawę zabieramy rowery górskie bądź trekkingowe/crossowe o oponach co najmniej szerokości 1,6 cala (40 mm). Dobrze, jeżeli twój rower będzie wyposażony w mocowania na bidony/butelki zdolne przewieść łącznie 1,5 l płynu. Będziemy poruszać się w większości drogami szutrowymi, niekiedy z dużą ilością kamieni na górskich odcinkach, a także po asfaltach, które z reguły są w bardzo złym stanie. Ważne, by rower miał możliwość zamontowania sakw, gdyż na tej wyprawie cały ekwipunek oraz niekiedy jedzenie i picie na cały dzień będziemy musieli wozić ze sobą. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY.
Przed wyprawą zalecamy gruntowny przegląd i serwis roweru. Proszę wymienić hamulce na nowe, sprawdzić stan łańcucha, kasety i suportu! Uwaga! Proszę zwrócić uwagę na opony czy nie są sparciałe, popękane. Opony w takim stanie niestety na tamtejszych drogach nie wytrzymają!
Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą:
Sakwy, bagażnik, zapasowa dętka x 3 a nawet 4, zapasowe klocki, zapasowy hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask, ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.
Czapka, okulary, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar. Kijki trekingowe i buty trekingowe, mały plecak na trekking.
Żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem sugerujemy 50,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący.
Namiot, śpiwór, karimatę, sprzęt do biwakowania: kubek, nóż, sztućce, menażkę, palnik.
Paszport (musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od naszej planowanej daty przylotu), 6 zdjęć do paszportu na wszelki wypadek.
Apteczka zawierająca: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie,  zabierz odpowiednie leki i poinformuj nas wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).
Ok 200-250 dolarów kieszonkowego, lokalną walutę można wymienić w kantorach znajdujących się większych miastach. Warto mieć ze sobą dolary w dobrym stanie i po ostatnich zmianach, tzw. nowe dolary.

Termin wyjazdu: 31.07-15.08.2020r.
Koszt wyjazdu:
Zgłoszenia do 20 stycznia 2020r – 4450 zł
Zgłoszenia po 20 stycznia 2020r – 4800 zł

W cenie:

 • bilet lotniczy Warszawa – Nur Sułtan – Warszawa Lecimy LOTem. Bilet wraz z bagażem podręcznym i rowerem (w bagaż z rowerem można dopakować inne rzeczy);
 • bilety kolejowe w Kazachstanie,
 • transport busem (całą trasę saportuje a gdy nie jedziemy rowerami to wiezie nas bus ok 2 tyś km),
 • 4 noclegi w pensjonatach/hotelach,
 • 6 śniadań i obiadokolacji,
 • ubezpieczenie,
 • opiekę przewodnika grupy, wsparcie serwisowe roweru,
 • składka na TFG,
 • prezent niespodzianka.

Cena nie zawiera:

 • dodatkowych posiłków ( koszt obfitego wyżywienia na jeden dzień lub zakupów to równowartość około 40-50 zł);
 • biletów wstępu do atrakcji turystycznych;
 • innych rzeczy nieujętych w ofercie.

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki w wysokości 1700zł do 5 dni od wysłania zgłoszenia.
Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez organizatora koszt na ten czas. Zazwyczaj równowartość biletów lotniczych. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 70% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Opinie

Aktualnie brak opinii – może wyślesz nam swoją? 🙂

Skontaktuj się z nami

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało do nas pisz na poniższy adres e-mail:

kontakt@aktywna-warszawa.com.pl

Zapraszamy również do skorzystania z
formularza kontaktowego.